THY için Las Vegas’ın günahı ne?

Ahmet Usta
4 min readJan 22, 2018

--

“Vegas’ta olan Vegas’ta kalır” sözü boşa sarfedilmemiş zira 24 saat sönmeyen kumarhane ışıkları altında her gün on binlerce kez zarların atıldığı, iskambil destelerinden şeytanın göz kırpıp, tek kollu kumar makinelerinde milyonlarca doların yutulduğu, alkollü içkilerin su gibi akıp nehir olduğu, seks ve fuhuşun her köşe başında fingirdek oynadığı bir şehirden bahsediyoruz.

Yukarıda okuduklarıma hemen hak verdiyseniz eğer hayatınızda Las Vegas’a hiç gitmediniz demektir. Her ne kadar bu dünya pek çok film ve dizi de bu şekilde tasavvur edilse ve belli bir kısmı gerçekliği yansıtsa bile Las Vegas’ın gerçek yüzü burada anlatıldığı şekilde işlemiyor. Gelin gerçeklere biraz bakalım.

Öncelikle Las Vegas’ın bağlı bulunduğu Nevada eyaletinde para ile seks yapmak yasak. Hatta 2012 yılında seks için para ödeyen Türk turistlerin soyulunca polise şikayet ederlerken bunu itiraf etmesi sonucu göz altına alınması medyada kendine yer bulmuştu. Bunu not edelim.

Las Vegas uzun yıllardır ana gelir kaynağını şehrin günaha bakan yüzünden değil konferans ve etkinlik turizminden kazandığı bir şehire dönüşmüş durumda. İstatistik sitesi Statista verilerine göre şehirde her sene sayısı 20 bine yaklaşan farklı etknilik ve konferans düzenleniyor.

Las Vegas’da yıllara göre düzenlenen etkinlik sayısı grafiği.

Las Vegas ile alakalı ekonomik verileri ise yine şehrin kendi web sitesinden bulmak mümkün. Son iki senedir şehre bir yıl boyunca gelen insan sayısı 42 milyonun üzerinde. Şehrin ana gelir kaynağı bu 42 milyon kişiye satılan otel odaları, bu odalarda yapılan harcamalar, bu insanların şehirde yaptığı yeme ve içme harcamaları ve elbette eğlence ile kumar gelirleri de mevcut.

Basit bir hesap gerçekleştirelim. Şehirdeki 20.000 etkinliğe ortalama bin kişi katılsa zaten 20 milyon kişi ediyor. Yani Vegas’ın ziyaretçilerinin yarısına yakını (çok ama çok iyimser bir yaklaşım ile rakamı olabildiğince düşük tuttum) konferans turizmi için bu şehire geliyor.

Öte yandan rakamlara daha gerçekçi bakacak olursak her sene Ocak ayında düzenlenen Consumer Electronic Show’a (CES) gelen ziyaretçi sayısı 170 bin civarında. Tüm yıl boyunca şehirde CES gibi pek çok farklı endüstriyi bir araya getiren etkinlikler ve dev firmaların kendi özel etkinlikleri gerçekleşiyor.

2013 yılından bu yana düzenli şekilde CES etkinliğini ziyaret ediyorum. Beni ve bir grup Türk gazeteciyi her sene etkinliği düzenleyen Consumer Technology Association (CTA) tüm masraflarını karşılayarak bu etkinliğe getiriyor. Bunun dışında yine mesleğim icabı gerçekleştirdiğim ziyaretler ile belki de Las Vegas’a yaptığım seyahatlerin toplam sayısı 15 civarında olabilir.

Her seferinde aynı sorun: Aktarmalı Uçuş Çilesi

Ne zaman Las Vegas’a bir davet çıksa en büyük problem gerçekleştireceğim uçuş oluyor zira tüm dünyada 2̵0̵0̵’̵d̵e̵n̵(düzeltme yapmam gerekti, çok daha fazlaymış) 131 ülkede, 300'den fazla nokta ile en fazla ülke ve şehire uçan Türk Hava Yolları’nın Las Vegas’a doğrudan uçuşu yok. Los Angeles, San Francisco, Seattle gibi Las Vegas çevresinde bulunan şehirlere THY doğrudan uçarken Vegas’a gitmek için ya bu şehirlerden birinde aktarma yapacaksınız ya da British, KLM, Lufthansa gibi Vegas’a doğrudan uçuşu bulunan diğer hava yolları ile Avrupa üzerinden bir aktarma yapacaksınız.

Bu güne kadar Vegas’a yaptığım uçuşların pek çoğunda hem giderken hem de gelirken bagaj kaybı ve daha önemlisi ciddi şekilde zaman kaybı yaşamış bir insanım. En son CES 2018 için gerçekleşen yolculuğumuzda British Airways ile Londra aktarmalı uçtuk ve seyahat yaklaşık 24 saat sürdü.

Yıllardır bu soru kafamı kemiriyor: THY neden Las Vegas gibi popüler bir şehre doğrudan uçmuyor? Bizi bu çileden kurtarmıyor? Aklıma mantıklı bir cevap gelmiyor. Eğer sorun Las Vegas’ın bir kumar ve günah şehri olması ise şehrin artık böyle bir kimliği kalmadığını biliyoruz, belki reklamlar için bu duruşu koruyor olabilirler. Öte yandan THY gibi dev bir kurumun Las Vegas’ın bu yüzüne bakarak karar vermesi anlamsız zira böyle bakacak olunsa Asya’da uçmaması gereken pek çok şehir var. Ortadoğu’ya baktığımızda ise Dubai’nin sıranın en başında yer alacağını bilenler bilir. Hatta biraz daha zorlarsak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki otellerde kumarın serbest olduğunu biliyoruz. Neyse konuyu dağıtmayalım.

Elbette THY ile anlaşmalı hava yolu United Airlines kullanılarak Las Vegas’a gitmek de mümkün. Ancak bu durumda normalde 1.200–1.300 dolar arasında Vegas’a uçuş bileti bulunabilirken, THY’nin fiyat tarifesinde anormal rakamlar ortaya çıkıyor. Bazı dönemlerde rakamlarının daha makul olduğunu inkar edemeyiz ancak özellikle büyük konferansların gerçekleştiği dönemlerde doğrudan uçuş ile asla kıyaslanamayacak yüksek bilet fiyatları söz konusu oluyor.

Uzun lafın kısası

THY bir açıklama yapmadığı sürece arkasında yatan sebep ile alakalı sadece tahmin yürütebiliriz. THY’nin PR ajansından bu konu ile alakalı bir açıklama rica ettim ama cevap geleceğinden şüpheliyim. Las Vegas’ın Türk Hava Yolları için günahını bilemiyorum, belki de bütünüyle ekonomik sebepleri vardır. Eğer bir cevap gelirse bu sayfada yer vereceğim.

Günün sonunda her sene 42 milyon kişinin ziyaret ettiği bir şehire THY’nin doğrudan uçuş vermesi sadece Türk yolcular için değil Ortadoğu ve çevre ülkeler için de yeni ve konforlu bir hattın açılmasına vesile olacaktır. THY Vegas’a doğrudan uçsun veya uçmasın bu şehrin çarkları dönmeye devam ediyor. Neden Avrupa’da faaliyet gösteren hava yollarını zengin etmeye devam edelim ki?

Umarım seneye veya ilk fırsatta gerçekleşecek yolculuğumuzda THY ile ile Las Vegas’a gitme şansını yakalarız.

--

--

Ahmet Usta

Kaynağından alıcısına bilgi ulaştıran kişi. Faydalı ve güncel, içerik üreticisi.