Geleneksel fabrika ve işçilik artık hızla robotlaşıyor. Rekabet yüzünden bu yatırımların kârlılığı düşüyor ve yatırımın geri dönüşü (Return of Investment — ROI) uzun yıllar alabiliyor. Bunun yerine artık yenilikçi dijital fabrikalar önem kazanıyor. Size bir örnek vereceğim; Avalanche Platformu.

Dr. Emin Gün Sirer liderliğinde, detaylı bir çalışma ve büyük emekle hayata geçen Avalanche Platformu temel olarak yenilikçi bir blockchain çözümü. Diğer platformların eksiklerini ortadan kaldıracak yaklaşımlar ile tasarlanmış. Platformun kendi kripto varlığı ise @AVAX. Bu noktada genelde kafa karıştıran bir noktayı aydınlatmak istiyorum; Avalanche kendisi bir blockchain platformu, zaten var olan bir platformun (Ethereum vb.) üstünde çalışan bir proje değil…


14 Ocak 2020 itibariyle açılan kişisel Youtube kanalım için ilgi çekeceğini düşündüğüm başlıklarda içerik üretmeye devam ediyorum. Yoksa kanalıma hâlâ abone olmadınız mı? Bu yazı kişisel tecrübelerimi paylaşmak ve sizi ikna etmek için yazıldı 😉

“Merhaba, kanalıma hoş geldiniz” ifadesi bir Youtube videosunun açılış raconu haline geldi. Bir de kapanış raconu var, “Bu videomu beğendiyseniz…. abone olmayı unutmayın.”

İşin doğrusu ben pek böyle şeyleri seven birisi değilim. Hayatında ilk defa şehirli zengin çocuğu gören masum köylü kızı edasıyla poz verilerek oluşturulan kapak görselleri, yapmacık espriler… Maalesef hepsini tecrübe etmek zorunda kaldım.

Bu senenin Ocak ayında çıktığım bu yolu ve neler…


30 Nisan 2020 günü ani bir gelişme ile Soner Canko, Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürlük görevinden istifa etti. Peki, Soner Canko şimdi nereye gidecek?

Bloomberg Businessweek Türkiye dergisi için yazdığım yıllardı. Yazılarımda Bankalararası Kart Merkezi (BKM) raporlarından istifade ederdim ama dönemin BKM Genel Müdürü Soner Canko ile tanışmam sanırım bir basın toplantısı vesilesiyle oldu. Efendi, güler yüzlü, esprili, örnek bir yönetici imajı veriyordu. Efendi birine benziyordu. Derler ya ‘kanım ısındı’, eğer gizli bir gündeminiz yoksa, Soner Canko kanınızın ısınacağı bir isimdi.

Canko ile buluşmalarımız basın toplantıları, dergideki yazılar için aldığımız görüşler ile devam etti. 2014 yılında TechInside’ın basılı versiyonunu hazırlarken…


Geride kalan ve adım atılan her bir yıl, mutlak geleceğin nihayetsiz yolculuğundaki iki sonsuzluk arasındaki fani bir dönemden ötesi değil. Aynı zamanda, kendi türümüzü hızla yok etmeye yaklaştığımız maceramızda, beşeri tekamülün yegane tuğlası.

Her geride kalan zaman dilimi, yaşananların zihin fıçısında mayalanarak tecrübe ve deneyime dönüştüğü mutlaka üretildiği anda tüketmek zorunda olduğunuz bir meyve. Bu meyveyi ne denli iyi şekilde değerlendireceğiniz ve nihayetinde dönüşeceği zihinsel ürünün kalitesi birey kadar, çevresel faktörlerin de etkisi altında. Maalesef bunu idrak etmek için uzun yılları geride bırakmak gerekiyor.

“Büyüdüğünde anlarsın” veya “anne baba olunca bizi anlarsın” ifadeleri şüphesiz ki her neslin önce anlamsız bir…


Beyaz yakalı bir çalışan ile beyaz yakalı bir ilkokul öğrencisi arasındaki fark nedir? Öğrenciler sadece teneffüslerde koşarken, iş dünyasının neferleri sürekli koşmalıdır. Peki, koşmadan çılgın bir yarıştan nasıl galip çıkabilirsiniz?

Sabah kalkıp duşunuzu aldınız, bir gün önceden kontrol ettiğiniz en şık takımlarınızı giydiniz, ayakkabılarınızı da zaten bir gün öncesinden boyamıştınız. Trafiğe takılmamak için evden erken çıkıp, İstanbul’un en tanınmış otellerinden birine doğru yola koyuldunuz. Aylardır beklenen gün gelmişti, dünyanın en önemli konuşmacıları, Türkiye’den en başarılı şirketler, dev ekranlar, devasa konferans salonu ve küresel eğilimlerin en önemli konu başlıkları. Entelektüel sermayenizi güçlendirecek bu önemli konferans düşündükçe sizi heyecanlandırıyordu.

Akşam evinize dönerken…


Hızla gelişen ve değişen kripto para ekosistemi, bu yenilikçi yaklaşımın merkez bankaları tarafından kullanılmasına yönelik merakı ve ilgiyi giderek körüklüyor. Varlığını ve felsefesini merkeziyetsiz bir yapıdan alan kripto varlıklar, merkez bankalarının merkezi yapısı ile bir araya gelebilir mi?

Para insanların kendi aralarındaki alışverişlerini daha kolay yönetmek için icat ettiği bir kavramdır. İnsanların geliştirdiği pek çok kavramın aksine doğada bir karşılığı yoktur. Bütünüyle felsefi bir çözümdür ve bu yüzdendir ki çocukluk çağının belli bir dönemine kadar insan yavrularının para kavramını idrak etmesi mümkün olmaz. Onlar için kumbaranın içinde salladıkça ses çıkartan demir bozukluklar, bir işe yaramayan kâğıt parçalarından daha çekicidir.

Para…


Umberto Eco 1986'da kaleme aldığı bir yazısında, “Paranın dijital bir versiyonunu değil, dijital paranın olması gerektiği gibi yeni yapısını tasarlamalıyız” demişti. Paranın şekil değiştirmenin ötesine geçerek yeni bir yapıya kavuşması için hangi adımları atmalıyız? Bu adımlardan sonra para neye benzeyecek?

İnsan bu gezegende en çaresiz dünyaya gelen canlı olabilir. Doğduğumuz andan itibaren kendi başımıza hayatımızı sürdürebileceğimiz yeteneklerden yoksun, beslenmeye, bezlenmeye ve korunmaya muhtaç bir varlık olarak bu dünyaya adım atarız.

Para soyut bir kavram olduğu için çocukluk yıllarımızda para ile olan ilişkimiz kâğıttan çok demir olanları yönelen ilgimiz ile şekillenir. Paranın satın alma gücünü keşfettiğimiz andan itibaren bunun aynı zamanda…


Mad Max Fry Road filminden bir sahne

Gelecekte olabilecekleri tanımlayarak ve değişik alternatiflerin arasında seçim yaparak çağdaş toplumları oluşturduk. Mikro işlemcilerin yaşam süresinden, sigorta primlerine kadar her şeyin riskini ölçebiliyoruz. Peki, beklenmedik bir olay tüm dijital imparatorluğumuzu yıksaydı sonrasında ne olurdu?

Bir parça metal alaşım ve fosil yakıtları bir araya getirerek ses hızına yakın süratlerde gökyüzünde uçabiliyoruz. Dünyanın herhangi bir noktasını tek bir dokunuşla arayabiliyor ve muhatabımızla görüntülü olarak konuşabiliyoruz. Geliştirdiğimiz otomasyon teknolojileri sayesinde yüzlerce üretim noktasından gelen bilgilerin derlenip raporlar şeklinde önümüze sunulduğu bir ekranda, milyonlarca insanın gelecek üç ay boyunca tüketecekleri belirli bir gıdanın dağıtım ve sevk emrini dakikalar içinde verebiliyoruz…

Netflix’e giriş yaptığınız anda…


Kriptopara ve Blockchain işlerine girdikten sonra çekilmiş gizli bir fotoğrafım olduğu kesinlikle yalandır! Fotomonshopdur.

Kısa bir süre önce başladığım Youtube maceram devam ediyor. Farkettim ki Twitter ve Linkedin’de paylaşmama rağmen bu duyuruları Medium’dan yapmayı ihmal etmişim. O zaman iki bölüm birden diyelim ve sizleri yeni bölümlere alalım.

Özel makine öğrenmesi ve Kuantum bilgisayarlar ile tüm takipçilerimin çetelesini tutuyor ve Youtube kanalıma abone olmayanları; dostlar, yakın çevre, tanıdıklar, vb. şekilde gruplandırıyoruz. Kısacası; Abone Olun Efendim! :)

İnternet Nasıl Doğru ve Neye Dönüştü?

Varlığı Yokluğu Dert Para! Dünü, Bugünü ve Geleceği

Kanalıma abone olmayı unutmayın! Söylemiştim değil mi? :)


İnternetin doğuşuna ve gelişimine şahit olan bir kuşağın üyesiyim. Bu dünyanın bir parçası olmak kaçınılmaz ancak doğru adımları atmak da önemli. Ben de nihayet kendi Youtube kanalımı açtım; kanalıma hoş geldiniz.

Her şey bundan yaklaşık bir sene kadar önce Boğaziçi Ventures ortaklarından ve Netmarble EMEA Yönetim kurulu Başkanı Barış Özistek ile bir yemek yerken başladı. Bana “senin neden bir Youtube kanalın yok” diye sordu, “güzel içerik üretiyorsun, kendini dinletiyorsun, çok geç kalmışsın.”

Aslında bu uzun süredir kafamda olan bir projeydi. 2013 yılında iki kızım ile Çocukya adında bir site kurmuştum, amacımız çocukların dünyasına ait ne varsa çocukların gözünden inceleme videoları…

Ahmet Usta

Kaynağından alıcısına bilgi ulaştıran kişi. Faydalı ve güncel, içerik üreticisi.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store