Geleneksel fabrika ve işçilik artık hızla robotlaşıyor. Rekabet yüzünden bu yatırımların kârlılığı düşüyor ve yatırımın geri dönüşü (Return of Investment — ROI) uzun yıllar alabiliyor. Bunun yerine artık yenilikçi dijital fabrikalar önem kazanıyor. Size bir örnek vereceğim; Avalanche Platformu.

Dr. Emin Gün Sirer liderliğinde, detaylı bir çalışma ve büyük emekle…

30 Nisan 2020 günü ani bir gelişme ile Soner Canko, Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürlük görevinden istifa etti. Peki, Soner Canko şimdi nereye gidecek?

Bloomberg Businessweek Türkiye dergisi için yazdığım yıllardı. Yazılarımda Bankalararası Kart Merkezi (BKM) raporlarından istifade ederdim ama dönemin BKM Genel Müdürü Soner Canko ile tanışmam sanırım bir…

Geride kalan ve adım atılan her bir yıl, mutlak geleceğin nihayetsiz yolculuğundaki iki sonsuzluk arasındaki fani bir dönemden ötesi değil. Aynı zamanda, kendi türümüzü hızla yok etmeye yaklaştığımız maceramızda, beşeri tekamülün yegane tuğlası.

Her geride kalan zaman dilimi, yaşananların zihin fıçısında mayalanarak tecrübe ve deneyime dönüştüğü mutlaka üretildiği anda tüketmek…

Beyaz yakalı bir çalışan ile beyaz yakalı bir ilkokul öğrencisi arasındaki fark nedir? Öğrenciler sadece teneffüslerde koşarken, iş dünyasının neferleri sürekli koşmalıdır. Peki, koşmadan çılgın bir yarıştan nasıl galip çıkabilirsiniz?

Sabah kalkıp duşunuzu aldınız, bir gün önceden kontrol ettiğiniz en şık takımlarınızı giydiniz, ayakkabılarınızı da zaten bir gün öncesinden boyamıştınız…

Hızla gelişen ve değişen kripto para ekosistemi, bu yenilikçi yaklaşımın merkez bankaları tarafından kullanılmasına yönelik merakı ve ilgiyi giderek körüklüyor. Varlığını ve felsefesini merkeziyetsiz bir yapıdan alan kripto varlıklar, merkez bankalarının merkezi yapısı ile bir araya gelebilir mi?

Para insanların kendi aralarındaki alışverişlerini daha kolay yönetmek için icat ettiği bir…

Umberto Eco 1986'da kaleme aldığı bir yazısında, “Paranın dijital bir versiyonunu değil, dijital paranın olması gerektiği gibi yeni yapısını tasarlamalıyız” demişti. Paranın şekil değiştirmenin ötesine geçerek yeni bir yapıya kavuşması için hangi adımları atmalıyız? Bu adımlardan sonra para neye benzeyecek?

İnsan bu gezegende en çaresiz dünyaya gelen canlı olabilir. Doğduğumuz…

Mad Max Fry Road filminden bir sahne

Gelecekte olabilecekleri tanımlayarak ve değişik alternatiflerin arasında seçim yaparak çağdaş toplumları oluşturduk. Mikro işlemcilerin yaşam süresinden, sigorta primlerine kadar her şeyin riskini ölçebiliyoruz. Peki, beklenmedik bir olay tüm dijital imparatorluğumuzu yıksaydı sonrasında ne olurdu?

Bir parça metal alaşım ve fosil yakıtları bir araya getirerek ses hızına yakın süratlerde gökyüzünde uçabiliyoruz…

Kriptopara ve Blockchain işlerine girdikten sonra çekilmiş gizli bir fotoğrafım olduğu kesinlikle yalandır! Fotomonshopdur.

Kısa bir süre önce başladığım Youtube maceram devam ediyor. Farkettim ki Twitter ve Linkedin’de paylaşmama rağmen bu duyuruları Medium’dan yapmayı ihmal etmişim. O zaman iki bölüm birden diyelim ve sizleri yeni bölümlere alalım.

Özel makine öğrenmesi ve Kuantum bilgisayarlar ile tüm takipçilerimin çetelesini tutuyor ve Youtube kanalıma abone olmayanları; dostlar…

İnternetin doğuşuna ve gelişimine şahit olan bir kuşağın üyesiyim. Bu dünyanın bir parçası olmak kaçınılmaz ancak doğru adımları atmak da önemli. Ben de nihayet kendi Youtube kanalımı açtım; kanalıma hoş geldiniz.

Her şey bundan yaklaşık bir sene kadar önce Boğaziçi Ventures ortaklarından ve Netmarble EMEA Yönetim kurulu Başkanı Barış Özistek

Ahmet Usta

Kaynağından alıcısına bilgi ulaştıran kişi. Faydalı ve güncel, içerik üreticisi.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store